Pinnalla nyt

  • Vuoden Uusyritys turvaa maakunnan kärkialojen yritysten työvoiman saatavuutta. Lue lisää »
  • Koronavuosi sai yrittäjyydestä haaveilevat toimimaan. Lue lisää »

Kuopion seudun vuoden Uusyritys 2019 on metsäalan palveluyritys Metsäpalvelu FourForest Oy ja kunniamaininnan saa ProPerro Oy/Koiramekka

Kuopion seudun vuoden Uusyritys 2019 on metsäalan palveluyritys Metsäpalvelu FourForest Oy ja kunniamaininnan saa ProPerro Oy/Koiramekka
Kuopionseudun Uusyrityskeskus on valinnut vuoden 2019 Uusyritykseksi kuopiolaisen Metsäpalvelu FourForest Oy:n. Yritys on merkittävä työllistäjä nuoreksi yritykseksi: 16 omaa työntekijää ja kahdeksan työntekijää alihankintaverkoston kautta. Yritys toteuttaa Pohjois-Savon Metsästrategian tavoitteita ja toimii yhdellä Pohjois-Savon vahvalla toimialalla metsätaloussektorissa. Tänä vuonna jaetaan myös kunniamaininta, jonka saa ProPerro Oy ja Koiramekka Kuopiosta.

Metsänomistajien kaupunkilaistuessa perinteisten metsäpalvelujen ulkoistamiseen tarve kasvaa ja tähän kysyntään Metsäpalvelu FourForest Oy on menestyksellisesti tarjonnut palveluja vuodesta 2015 alkaen. Ilman näitä palveluita ei nuortenmetsien hoitoa olisi tässä mittakaavassa, ja silloin myös vaikutuksen näkyy mm. Pohjois-Savon metsien kasvussa ja tukkipuun saannissa ja laadussa.

Yritys palvelee Rautavaaralta Rantasalmelle ja se on pystynyt kannattavaan toimintaa koko elinkaarensa ajan Palveluiden merkitys lisää metsien hiilensitomiskykyä merkittävästi ja niiden merkittävyys kasvaa. http://fourforest.fi/

Kunniamaininnan saanut Koiramekka on Suomen suurin koiraurheiluhalli. Yritys edustaa uudentyyppistä verkostomaista palvelutoimintaa koiraharrastajille. Yritysverkostossa myös kahvila ja useampi koirakouluttaja sekä koira-avusteinen fysioterapeutti. Koiramekka käsittää yhteensä 3900m2 lämmintä tilaa harrastaa Bellanrannassa. Tila on jaettu seitsemään reilun kokoiseen kenttään. Kentistä 1-6 ovat agilitykenttiä ja kentällä 7 voi harrastaa esim. tokoa tai näyttelyharjoituksia. Kenttiä erottaa väliaita, joka estää koiria pääsemästä ja näkemästä naapurikentille. Koiramekasta löytyy myös luentotilaa, koirien jumppasali Houndy Gym sekä kahvio CafeMekka. https://www.koiramekka.fi/

Lisätietoja: Pekka Silen, Metsäpalvelu FourForest Oy, p. 010 325 3610 Harri Katainen, ProPerro Oy, Koiramekka, p. 040 142 4604

Kuopionseudun Uusyrityskeskus ry Tarja Pöyhönen, toimitusjohtaja p. 044 388 3085 tarja.poyhonen@uusyrityskeskus.fi

Kuopionseudun Uusyrityskeskus ry on v. 1998 perustettu yleishyödyllinen yhdistys, joka auttaa yrittäjiksi aikovia yritysideoiden ja yrittäjävalmiuksien arvioinnissa, luomaan elinkelpoisia ja kannattavia yrityksiä ja pyrkii varmistamaan yritysten liikkeellelähdön sekä uusien työpaikkojen syntymisen. Uusyrityskeskus on osa Kuopion kaupungin ja muiden jäsenkuntien elinkeinopalvelua. Kuopionseudun Uusyrityskeskuksen toimintaa rahoittavat Kuopion kaupunki, Lapinlahden, Rautavaaran ja Siilinjärven kunta. Lisäksi yhdistyksen jäsenenä ovat n. 70 yritys- ja yhteisöjäsentä mm. tili- ja mainostoimistoja, pankkeja ja vakuutusyhtiöitä, joiden asiantuntemus on myös asiakkaittemme käytettävissä. Yhdistyksen avulla on perustettu yli 3000 uutta yritystä Kuopion seudulle. Yritysneuvontamme on aina asiakkaalle maksutonta.

Lisää blogikirjoituksia