Mätitalo Oy toimittaa laadukkaita kalatuotteita maakunnan kauppoihin ja kauemmaskin.Vuonna 2001 perustettu yritys siirtyi nykyisille omistajilleen Marko Räsäselle ja Niko Humalamäelle vuonna 2024.

Kun ajelee Kuopiosta Karttulan suuntaan ja kääntyy valtatieltä Syvänniemen kohdalta pohjoiseen Ilopurontielle ja siitä kohta Kemppaanmäentielle, voi äkkinäinen arvella ajelevansa keskellä autiota korpea. Pian kuitenkin ensimmäinen vastaantulija pakottaa hiljentämään kävelyvauhtiin ja väistämään aivan pientareen tuntumaan. Kohta näkyy tien laidassa rivi rakennuksia, jostain nousee savu.

Pihassa vierasta vastassa on kaksi ystävällisesti hymyilevää miestä. Marko Räsänen ja Niko Humalamäki toivottavat tervetulleeksi tutustumaan Mätitalo Oy:n toimintaan. Nyt selviää mistä nuo huippuluokan kylmä- ja lämminsavulohet sekä graavituotteet ja savukalatahna sinne markettien hyllyihin ja muihin myyntipisteisiin oikein tulevat.

Kylmäsavulohi on jo kauan ollut Mätitalon tuotevalikoiman kärkituote, sen myynti kattaa noin 52 prosenttia kokonaismyynnistä. Loppu jakaantuu lämminsavu- ja graavilohen sekä savukalatahnan kesken. Kylmäsavulohi valmistuu perinteisellä tavalla hirsisen savustamon hämärässä, mutta lämpötilaa ja jäähdytystä modernisti seuraten. Lämminsavulohi taas valmistuu aidolla tulella, lehtipuuhakkeen lempeässä savussa.

Yrityksellä on pitkä historia

Mätitalon historia ulottuu kuluvan vuosituhannen alkuun.Yrityksen perustaja Ilkka Rissanen oli kalankasvatuksen tutkijana Suomen Kalankasvattajaliitossa sekä Riista- ja kalatalouden tutkimuslaitoksessa, toimien myös Tervon kalanviljelylaitoksen suunnittelijana ennen kuin ryhtyi yrittäjäksi vuosituhannen alussa.

Yrittäjäuraa kesti kolmattakymmentä vuotta, mutta lopulta Rissanen halusi jäädä eläkkeelle. Oli aika siirtää yritys uusien yrittäjien vastuulle.

– Minä ja Niko olimme Mätitalolla töissä, Niko toimitti kalaa ja oli myös kalanjalostuksessa, kuten minäkin. Nikolla oli yrittäjätaustaa eli hän toimi kaupallisena kalastajana seitsemän vuotta toimittaen kalaa myös Mätitalolle. Kun Ilkka alkoi haaveilla eläköitymisestä, hän alkoi jutella meille molemmille erikseen että firma olisi myynnissä ja kiinnostaisiko ryhtyä jatkamaan hänen työtään. Yksin tähän ryhtyminen ei oikein innostanut, mutta kun yrittäjätaustainen Niko löytyi yhtiökumppaniksi, päätettiin ottaa haaste vastaan, Marko Räsänen kertoo.

Apua aloitukseen

Marko kertoo että yrittäjäksi ryhtyminen ei ollut mikään helppo päätös. Nikon lupautuminen yrityksen toiseksi osapuoleksi rohkaisi tekemään päätöksen yrittäjyydestä. Mietintävaiheessa pohdintojen kanssa ei kuitenkaan tarvinnut jäädä yksin, asiantuntevaa apua oli saatavilla.

– Varasimme ajan Kuopion Seudun Uusyrityskeskukselle ja siellä meidät otti vastaan yritysneuvoja Hanna Tuhkio. Hän tarkasti laskelmamme, auttoi starttirahakemuksen kanssa ja muutoinkin tsemppasi alun epävarmuuden yli. Vaikka kannustikin, niin silti Hanna ei maalaillut epärealistisia tulevaisuudennäkymiä. Hän arveli että kyllä tästä elantonsa saa, mutta rikastumisesta ei kannata uneksia. Saman palkan tästä saa kuin silloin aikanaan palkollisena myyntihommissa, mutta yrittäjänä hommassa kiehtoo oma vapaus sekä tietenkin vastuu yrityksestä.

Mätitalon yrittäjät suosittelevat Uusyrityskeskuksen maksuttomia neuvontapalveluita muillekin yrityksen perustamista suunnitteleville.

– Ei tarvitse asioita yksikseen pähkäillä ja haalia tietoa eri puolilta. Uusyrityskeskukselta saa olennaiset tiedot samasta paikasta ja neuvonta on juuri itselle räätälöityä, yrittäjät vinkkaavat.

Laatu edellä

Yhtiön nimellä on oma tarinansa. Yrityksen perustaja Ilkka Rissanen aloitti toiminnan nimenomaan mädin ympärille, mutta ajan mittaan se jäi marginaaliseksi tuotteeksi eikä nykyään kuulu enää lainkaan varsinaiseen tuotevalikoimaan.Koska vakiintunut nimi tunnetaan kuitenkin laajalla alueella, ei sitä ole nähty aiheelliseksi vaihtaa tai muuttaa.

– Mätitalon nimi on asiakkaille tuttu ja se liitetään niihin asioihin, joihin yrityksen toiminta perustuu eli laatuun ja kotimaisuuteen. Olemme pieni toimija emmekä pysty suurempien kanssa kilpailemaan kuin tinkimättömällä laadulla. Tuotteita on rajattu määrä, mutta niiden laatuun on satsattu kaikki osaaminen ja kokemus alalta. Asiakaspalautteesta päätellen tässä ollaan myös onnistuttu. Laatumielikuvasta kertoo osaltaan sekin, että Mätitalon tuotteita ostetaan paljon nimenomaan juhlapöytään jouluna ja muina juhla-aikoina. Me toki tykkäisimme, jos Mätitalon tuotteet nousisivat pöytään ihan arkenakin, Marko ja Niko myhäilevät.

Kotimainen kala on kunnia-asia

Mätitalo Oy pitää tuotteidensa kotimaisuusasteen mahdollisimman korkeana. Tuotteiden tuoreus varmistetaan hankkimalla järvikala paikallisilta kalastajilta ja kirjolohi kotimaisilta kasvattajilta Ahvenanmaalta.

– Kotimainen kala on meille kunnia-asia ja tuotteiden laadun kulmakivi. Esimerkiksi käyttämämme kirjolohi tulee Ahvenanmaalta, missä merivesi pysyy viileänä ympäri vuoden. Jos vesi lämpenee, alkaa tulla makuhaittoja eli muta maistuu lohessa. Maustamalla makuhaittoja voi peitellä, mutta se ei ole meidän juttumme, savu ja suola saavat luvan riittää. Mieluummin teemme vähemmän, mutta kunnollista.

– Koska emme tingi raaka-aineen laadusta hinnan kustannuksella, olemme tietenkin sidoksissa kalan hintaan. Mitä kotimainen kala kulloinkin maksaa, niin se sanelee paljon meidänkin tekemisiämme. Yhden ainoan kerran olemme kolmen viikon periodin joutuneet turvautumaan ulkolaiseen kalaan, mutta silloin kotimaista ei saanut kukaan mistään. Tämä on ääriharvinainen poikkeustapaus ja sattui aivan yrityksen alkuvaiheissa, jolloin kulut olivat muutoinkin suuret eikä pitkään katkokseen yksinkertaisesti ollut varaa.

Pienenä toimijana Mätitalo pystyy pitämään tuotantoprosessin tehokkaana sekä toteuttamaan ketterästi asiakkaan yksilöllisiä tuotetoiveita ja reagoimaan joustavasti muuttuviin toiveisiin. Aito asiakaslähtöisyys on tuotteiden korkean laadun lisäksi  pienen yrityksen valttikortti, yrittäjät linjaavat ja kertovat asiakaspalautteen olevan myös heille tärkeää.

– Palautetta tulee monenlaista, mutta tämä viesti suorastaan liikutti: ”Ostin Keiteleen S-Marketista teidän valmistamaa kylmäsavua. Kun avasin paketin, leikkasin siivun ja maistoin, ymmärsin että taivas on olemassa. Se on tässä paketissa. Kiitos t. H.Kivijärveltä”. Tämmöisen palautteen jälkeen tulee fiilis, että jotain on taidettu osata tehdä oikeinkin.

Laadulla on ostajansa tulevaisuudessakin

Tulevaisuuteen Mätitalo Oy:n yrittäjät suhtautuvat realistisen toiveikkaasti.

– Toivomme ja uskomme että maailmantilanne rauhoittuu ja ihmisten ostovoima palautuu. Jopa niin, että kotimaisia laatutuotteita on vara ostaa muulloinkin kuin juhlapyhinä. Yrityksen laajennussuunnitelmia meillä ei ole, kokoluokka on nyt oikein sopiva. Korkeintaan tiloja modernisoidaan tarpeen mukaan mahdollisuuksien mukaan. Jos viiden vuoden päästä ollaan samassa tilanteessa kuin nyt, ei sitäkään voi laskea epäonnistumiseksi, Marko ja Niko pohtivat.

Mätitalon asiakkaita ovat vuosien varrella ovat olleet niin yksityishenkilöt kuin kaupat ja ravintolatkin. Mätitalon tuotteita voi ostaa tällä hetkellä useimmista Peeässän toimipaikoista ja Kuopion Citymarketeista (viimeisimpänä uusi Haapaniemen City-Market) sekä suoraan Mätitalon savustamolta. Varsinaista outlet-myymälää ei ole, mutta kauppaa tehdään jos yrittäjät ovat paikalla. Tämä kannattaa varmistaa vaikka soittamalla, sillä Mätitalon yrittäjät ovat normikierrosten lisäksi mahdollisuuksien mukaan myös erilaisissa tapahtumissa ympäri Suomea myymässä tuotteita.

Teksti ja kuvat Olavi Rytkönen